اتوکلاو صنعتی شیشه لمینت

اتوکلاو صنعتی شیشه لمینت

شیشه لمینت

شیشه لمینیت، نوعی شیشه ایمنی است که تکه‌های آن هنگام خرد شدن، به هم می‌چسبد. این شیشه در صورت شکستن، سر جایش نگه داشته می‌شود. این کار توسط یک بین‌لایه‌ای که عموماً از جنس پلی‌وینیل‌بوتیرال (PVB)، اتیلن‌وینیل‌استات (EVA) یا پلی‌اورتان‌ترموپلاستیک (TPU) میان دو یا چند لایه شیشه‌ای اصلی خود، انجام می‌شود. بخش بین‌لایه‌ای حتی در هنگام شکسته شدن، لایه‌های شیشهٔ اصلی را بهم پیوسته نگه می‌دارد. استحکام بالای آن، از تجزیه شیشه به قطعات تیز بزرگ جلوگیری می‌کند. وقتی شدت ضربه وارد شده برای سوراخ شدن کامل شیشه کافی نباشد، یک الگوی ترک خوردگی مشخص همانند «تار عنکبوت» ایجاد می‌کند. TPU بهترین انتخاب برای شیشه مقاوم در برابر گلوله و به اصطلاح، نوعی E-Glass شیشه هوشمند) است. از مهمترین تجهیزاتی که در تولید آن استفاده می‌شود اتوکلاو صنعتی شیشه لمینت را می‌توان نام برد. در اتوکلاو صنعتی شیشه لمینت، عملیات حرارتی فرآیند لمینت کردن را انجام می‌‌دهد.

کاربرد شیشه لمینت

از شیشه‌های چند لایه (لمینیت)، به‌طور معمول در مواقعی که در صورت خرد شدن شیشه، احتمال برخورد تکه‌های آن با انسان وجود دارد. همچنین برای کاربردهای معماری، استفاده می‌شود. در شیشه‌های پنجره سقفی (سان روف) و همچنین شیشه جلو (بادگیر) اتومبیل (شکل1)، معمولاً از شیشه‌های چند لایه استفاده می‌کنند. در مناطق جغرافیایی که نیاز به ساخت و ساز مقاوم در برابر طوفان دارند، شیشه‌های چند لایه، اغلب در ویترین فروشگاه‌های خارجی و پنجره‌ها استفاده می‌شود.

از شیشه‌های چند لایه برای افزایش درجه عایق صوتی یک پنجره استفاده می‌شود. استفاده از این شیشه‌ها، میزان میرایی صدا را در مقایسه با شیشه‌های یکپارچه با ضخامت یکسان، بهبود می‌بخشد. برای این منظور، از ترکیب ویژه “آکوستیک PVB”، به عنوان مادهٔ بین لایه‌ای استفاده می‌شود. در مورد مواد EVA، هیچ ماده صوتی اضافی مورد نیاز نیست. EVA، خود خاصیت عایق صدا را به‌طور مطلوب فراهم می‌کند. TPU یک ماده الاستیک است. بنابراین جذب و قطع صدا، ذاتاً ماهیت آن است. خاصیت دیگر شیشه‌های چند لایه برای پنجره‌ها این است که یک لایه کافی و مناسب از بین‌لایه‌ای TPU, PVB یا EVA، می‌تواند تقریباً تمام اشعه ماوراء بنفش را مسدود کند. به عنوان مثال یک ترموست EVA می‌تواند ۹۹٫۹٪ از کل اشعه UV را مسدود کند.

شکل1: نمونه‌ای از شیشه لمینت استفاده شده در جلوی خودرو

فرآیند لمینت کردن شیشه در اتوکلاو

در فرآیند تولید، مجموعه شیشه های خمیری (از مذاب ساخته شده) و PVB با هم روکش می شوند و سپس در اتوکلاو قرار می گیرند. یک چرخه لمینت معمولی اتوکلاو فشار را تا 180 psi (12.4 بار) و دما را تا 280 درجه فارنهایت (137 درجه سانتی گراد) افزایش می دهد. چرخه بعد از 30-60 دقیقه به پایان می رسد. به منظور کاهش تنش حرارتی و ترک خوردگی ، سرمایش با سرعت کنترل شده کاهش می یابد. کیسه های خلاء قطعات نیز برای کمک به حذف حباب و بهبود کیفیت کلی قطعات استفاده می شود. کلیپ زیر خلاصه فرآیند لمینت کردن شیشه در یک اتوکلاو صنعتی شیشه لمینت را نشان می‌دهد.

*برای مشاوره و درخواست خرید محصول لطفا به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

نوشته‌های مرتبط:

منابع

1) https://fa.wikipedia.org/wiki/شیشه‌های_لمینیت

2) http://www.aschome.com/index.php/en/industries/glass

3) https://www.directindustry.com/pt/prod/akar-makina/product-89273-1953753.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن