کدهای طراحی مخازن تحت فشار

 در طراحی مخازن تحت فشار متغیرهای مختلف مانند ضخامت مخزن و قطر آن، ضخامت پوسته بیرونی و قطر آن و ضخامت تقویت‌کننده‌های سازه‌ای محاسبه می‌شود. ویرایش این محاسبات به نوع کدهای استفاده شده در طراحی بستگی دارد. در این مقاله ابتدا تعریفی از کدهای طراحی ارائه شده و در ادامه 4 کد طراحی برای مخازن تحت فشار ذکر شده است.

تعریف کد طراحی مخازن تحت فشار

کد طراحی سندی است که قوانینی را برای  پیشرفت‌های جدید طراحی  تعیین می کند. این کد ابزاری است که می توان از آن در طراحی استفاده کرد. فرآیند برنامه‌ریزی طراحی و ساخت مخازن تحت فشار طبق برخی مقررات و ضوابط انجام می ‌شود. این کدها ایمنی در عملیات، کنترل کیفیت و قابلیت اطمینان را تضمین می کنند. اهداف اصلی کدها یکسان است، اما رویکرد آنها متفاوت است. استفاده از مواد اولیه، سابقه تاریخی، طراحی و ساخت آنها متفاوت است. کدهای مختلف در کشورهای مختلف استفاده می‌شود. کدهایی که توسط تولید کنندگان مخازن تحت فشار اتخاذ می شود عبارتند از:
 

ASME selection VIII division – I & II (کد مربوط به ایالات متحده)

این کد فرمول‌هایی را برای محاسبه تنش‌ها و ضخامت ارائه می‌دهد. این کد فرآیندی را برای طراحی مخزن ارائه می دهد.  طبق این کد ضخامت دیواره با برخی مفروضات محاسبه می شود. به این صورت که با انتخاب ضخامت، نباید تنش منتج‌شده از حداکثر تنش های مجاز بیشتر باشد. تنش‌ها باید به طور یکنواخت توزیع شوند.  باید ضریب ایمنی بالاتری وجود داشته باشد.

شکل 1 تصویر روی جلد کد ASME selection VIII division – I را نشان می‌دهد.

ASMe section VIII, division 1

شکل 1 تصویر روی جلد کد ASME selection VIII division – I

 (کد مربوط به انگلستان) PD 5500

این کد الزامات طراحی، ساخت و ساز، عملیات بازرسی و آزمایش مخازن تحت فشار جوش داده شده را مشخص می‌کند. این کد شامل مخازنی نمی‌شود که مستقیماً تحت تأثیر گرمای برخورد شعله از فرآیندی که شعله در آن ایجاد می شود، قرار می‌گیرند .

 

 AD Merkblatter(کد مربوط به آلمان)

اتحادیه هفت تجارت آلمان(Seventrade association of Germany) که با هم کدهای AD را تشکیل می دهد، AD Merkblatter را تدوین می‌کنند. این کد الزامات ایمنی را پوشش می‌دهد، که باید برایشرایط بهره برداری عادی اتخاذ شود.  الزامات لازم که در آن برآورده می شود عبارتند از طراحی ، ساخت و بهره برداری از مخازن فشار. این کد تا حد زیادی بر اساس DIN(استانداردهای آلمانی) است.

(کد مربوط به هندوستان) IS 2825 

این کد حداقل الزامات ساخت و ساز را برای طراحی، ساخت، بازرسی، آزمایش و صدور گواهینامه مخازن تحت فشار جوش داده شده به جز مواردی که مخزن در معرض شعله قرار داشته باشد برای مواد آهنی و مواد غیر آهنی را پوشش می‌دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و درخواست خرید به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

منبع:

Designing and Analysis of Cryogenic Storage Vessels

Registration of cold stretched vessels

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن