فرمانتور (بیوراکتور)

فرمانتور وسیله ای است که برای انجام فرآیند تخمیر با استفاده از میکروارگانیسم ها استفاده می شود. به همین دلیل به آن “بیوفرمانتور یا بیوراکتور” نیز می گویند. مجهز به تمام تجهیزات لازم برای انجام تولید تجاری موادی مانند آنتی بیوتیک ها، آنزیم ها، نوشیدنی ها و غیره در بسیاری از صنایع می باشد. البته فرمانتور با بیوراکتور تفاوتهایی دارد که در مقاله‌ای با همین عنوان در قسمت بلاگ به آن اشاره شده است.

تخمیر(Fermentation)

تخمیر یک فرآیند متابولیک است که از طریق واکنش آنزیم ها تغییرات شیمیایی در بسترهای آلی ایجاد می کند. در بیوشیمی، به طور خاص به عنوان استخراج انرژی از کربوهیدرات ها در غیاب اکسیژن تعریف می شود. در صنایع غذایی، ممکن است به طور گسترده‌تری به هر فرآیندی اشاره داشته باشد که در آن فعالیت میکروارگانیسم‌ها تغییر مطلوبی در یک ماده غذایی یا نوشیدنی ایجاد می‌کند.

در میکروارگانیسم ها، تخمیر وسیله اولیه تولید آدنوزین تری فسفات (ATP) از طریق تجزیه مواد مغذی آلی به صورت بی هوازی است. انسان ها از دوران نوسنگی از تخمیر برای تولید مواد غذایی و نوشیدنی استفاده می کردند. به عنوان مثال، تخمیر برای نگهداری در فرآیندی استفاده می شود که اسید لاکتیک موجود در غذاهای ترش مانند خیار شور، کامبوچا، کیمچی و ماست را تولید می کند.

تعریف فرمانتور

یک فرمانتور می‌تواند به عنوان یک ظرف استوانه‌ای بسته تعریف شود که فعالیت بیوشیمیایی و شیمیایی میکروارگانیسم‌ها برای تبدیل مواد خام به برخی محصولات مفید در آن انجام می‌شود. گاهی اوقات به آن بیوراکتور نیز گفته می‌شود زیرا در آن از زیست توده میکروبی برای انجام فرآیند تخمیر استفاده می‌شود.

تاریخچه فرمانتور

در سالهای 1914 و 1915 یک فرمانتور برای تولید استون توسط دانشمند چِین ویزمَن(Chain Weizmann) ساخته شد. فرمانتورهای مناسب برای واکنش هوازی در مقیاس بزرگ در سال 1930 توسعه یافتند. سال 1944 فرمانتورهایی با ابعاد  برای تولید صنعتی مخمر توسط De Beeze و Liebmann ساخته شدند.

اهداف استفاده از فرمانتور

اهداف شامل تولید متابولیت ها، آنزیم ها، زیست توده میکروبی و محصول نوترکیب است.(شکل1 پایلوت شامل فرمانتور و متعلقات آن)

پایلوت پلنت شامل فرمانتور و متعلقات آن

شکل1: پایلوت پلنت شامل فرمانتور و متعلقات آن

 

فرآیند تخمیر در فرمانتور

فرمانتور یک مخزن است که محیط بهینه را برای رشد میکروارگانیسمهای قابل توجهی که در فرآیند تخمیر در مقیاس بزرگ و تجاری برای تولید محصولات استفاده می شود، فراهم می کند. در فرمانتور با هدف تولید محصول بیولوژیکی مانند واکسن و هورمون، ضروری است که پارامترهای مختلف مانند انتقال جرم خارجی و داخلی، انتقال گرما، سرعت سیال، تنش برشی، سرعت همزدن، سرعت هوادهی، سرعت سرمایش یا شدت گرمایش، و نرخ تغذیه مواد مغذی، دریچه پایه یا اسید، نظارت و کنترل شود. در کلیپ زیر یک فرمانتور در حال استفاده نمایش داده شده است. لازم به ذکر است که اطلاعات طراحی این تجهیز و تفاوت آن با بیوراکتور در مقالات مجزایی در قسمت بلاگ شرح داده شده‌اند.

*شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و سفارش محصول به قسمت تماس با ما مراجعه کنید.

 

منابع
  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Fermentation
  2. https://www.phxequip.com/
  3. https://biologyreader.com/fermentor.html
  4. Designing of Fermenter and its utilization in food industries
فرمانتور بیوراکتور

قسمت های مختلف یک فرمانتور یا بیوراکتور

فرمانتور نوعی راکتور است که در آن واکنش های بیولوژیکی کنترل شده با هدف تولید یک محصول خاص انجام میگیرد. بیوراکتور از قسمت های زیر ساخته شده است: مخزن تخمیراستوانه در بسته فولادیست که با دیواره هایی از ورق فولاد ضد زنگ (استنلس استیل) ساخته شده است. در این مخزن، شرایط مناسب کشت و رشد

ادامه »
کارگاه ساخت فرمانتور

مراحل ساخت فرمانتور

شرکت پتروصنعت تاراز، طراح و سازنده انواع فرمانتور و بیوراکتور در اندازه های آزمایشگاهی 50 لیتری تا 500 متر مکعبی صنعتی میباشد. پارامترهای داخلی فرمانتور مثل دما، فشار و pH توسط سنسور های متصل به آن اندازه گیری میشود و سرعت میکسر آن به نحویست که به میکروارگانیسم های داخل مخزن فرمانتور آسیبی نمیرساند.

ادامه »
blank

طراحی فرمانتور

فرمانتور یا بیوراکتور به دستگاهی اطلاق می شود که تمام نیازهای اساسی مهم برای استخراج محصول بیولوژیکی را فراهم می کند. فرمانتور شامل اجزای  مختلفی است که به حفظ و کنترل شرایط محیطی داخل آن کمک می کند. وجود این اجزا به نوبه خود منجر به تولید محصولات بیولوژیکی می شود. بنابراین هدف اصلی یک

ادامه »
blank

انواع فرمانتور

انواع فرمانتور قلب فناوری تخمیر یا فرآیند زیستی، فرمانتور یا بیوراکتور است. بیوراکتور در اصل وسیله ای است که در آن موجودات زنده برای تشکیل محصولات مورد نظر پرورش داده می شوند. این تجهیز یک سیستم مهاری است که با ایجاد محیط مناسب برای رشد مطلوب و فعالیت متابولیکی ارگانیسم طراحی شده است. فرمانتور معمولاً

ادامه »
به بالای صفحه بردن