راکتور میکسر دار رزین سازی

طراحی، ساخت و فروش راکتور های تولید رزین و حلال های شیمیایی

رزین، مایعی چسبناک است  که ویسکوزیته یا گرانروی بالایی دارد و تحت هر شرایطی سفت میشود و به جامد تبدیل خواهد شد، این مواد در حلال های آلی مثل اتر و الکل حل میشوند اما در آب حل نمیشوند. رزین ها در صنایع رنگ سازی، دکوراسیون، چسب سازی، تولید انواع پلیمرها کاربرد دارد. اغلب رزین هایی که به صورت مصنوعی تولید میشوند، به کمک مخزن فولادی تحت فشار به نام راکتور تولید میشوند مانند راکتور تولید رزین پلی استر، راکتور پلیمریزاسیون تولید رزین پی وی سی، راکتور پلیمریزاسیون تولید پلی اتیلن ترفتالات و…

ساخت راکتور رزین سازی در کارگاه شرکت پترو صنعت تاراز

راکتور رزین سازی یکی از پر استفاده ترین تجهیزات در صنایع شیمیایی میباشد و شرکت پترو صنعت تاراز  یکی از سازندگان ماشین آلات و تجهیزات جانبی خط تولید رزین میباشد. راکتور تولید رزین یک مخزن تحت فشار از جنس فولاد آلیاژی ضد زنگ یا استنلس استیل و یک میکسر داخل آن میباشد که در آن واکنش های مختلف شیمیایی بین مواد خام و کاتالیزور با هدف تولید انواع رزین های آلکید، روغن دی او پی (DOP)، پلی استر غیراشباع، اپوکسی و ABS انجام میگیرد.

مشخصات راکتورهای صنعتی ساخته شده در شرکت پترو صنعت تاراز
حجم راکتور (گنجایش مخزن)از 500 تا 50 هزار لیتر
جنس بدنهورق استیل 304 و 316
گرمایشبخار آب، روغن داغ و هیتر (المنت) الکتریکی
تأمین فشارکمپرسور هوا
پوشش داخلیسرامیکی، پودر اپوکسی، سیلیکونی، PTFE
ضخامت دیوارهطبق محاسبات و تحلیل نرم افزاری (از 3 تا 50 میلیمتر)
ارتفاع مخزناز 1 تا 12 متر
قطر مخزناز 1 تا 5 متر
سرمایشکندانسور، رادیاتور
سیستم میکسر و شفت همزنکوپلینگ مغناطیسی، پکینگ، مکانیکال سیل
تأییدیه و تست های ایمنیتوسط شرکت ثالث
فشار کاریبسته به شرایط کار (از 1 تا 100 بار)
کنترل دما و فشارمکانیکی (گیج) و دیجیتال (سنسور)
مشخصات راکتورهای صنعتی ساخته شده در شرکت پترو صنعت تاراز

مخزن واکنش در راکتور ساخت رزین

جنس بدنه مخزن راکتور های از فولاد ضد زنگ (اسنلس استیل 304 یا 316) است که آلیاژ آن به کارایی که راکتور رزین باید داشته باشد بستگی دارد. بدنه دستگاه میتواند دوجداره، تک جداره و یا سه جداره باشد و همچنین دیواره مخزن دارای ژاکت باشد یا نباشد که همگی این موارد در زمان طراحی با توجه به نیاز مشتری مشخص میشود. در مخازن چند جداره، جنس دیواره خارجی از ورق کربن استیل است.

ظرفیت و گنجایش مخزن میتواند تا 500 هزار لیتر بر اساس سفارش و نیاز مشتری باشد. ضخامت جداره مخزن متناسب با فشار و یا خلاء به وجود آمده در راکتور محاسبه میشود و همچنین آلیاژ آن  باید در برابر خورندگی مواد شیمیایی داخل آن مقاوم باشد. جهت محاسبه ضخامت، ارتفاع و قطر مخزن از استاندارد ASME Boiler & Pressure Vessel Code استفاده میشود. هرچه فشار داخل مخزن بیشتر باشد نسبت ضخامت پوسته به قطر بیشتر است.

راکتور تولید رزین

دیواره مخزن میتواند شامل یک دریچه یا سوراخ برای مشاهده و بازدید داخل مخزن باشد که در صورت سفارش مشتری روی آن نصب میگردد. در طراحی مخازن راکتورهای رزین سازی پیش بینی تحمل فشار تا 15 اتمسفر میشود و در هنگام ساخت، کلیه شیرآلات و اتصالات ورودی و خروجی به مخزن و قسمت هایی مانند شفت همزن و یا دریچه بازدید کاملا آب بندی و ایزولاسیون میشوند تا در برابر همه تنش های احتمالی مقاومت لازم را داشته باشند. قیمت نهایی راکتور رزین سازی به تعداد مراحل کار در فرآیند تولید دستگاه بستگی دارد.

جوشکاری مخزن راکتور رزین سازی

جوشکاری مخزن راکتور به روش های قوس الکتریکی و الکترود به کمک گاز آرگون و یا به روش زیرپودری میباشد که با جوشکاری ورق های کربن استیل کاملا متفاوت است زیرا مقاومت الکتریکی ورق استیل بیشتر از کربن استیل میباشد. استاندارد جوشکاری مخازن راکتور ASME BPV Sec.IX انجمن مهندسان مکانیک آمریکا میباشد.

جوشکاری مخزن
جوشکاری مخزن

بازرسی ایمنی و تست های جوشکاری دستگاه توسط یک شرکت و آزمایشگاه معتبر ثالث انجام میشود که پس از صدور تأییدیه به مشتری تحویل داده میشود. این تست ها شامل آزمایشات غیر مخرب و تست نفوذ طبق کد ها و دستورالعمل های بازرسی NBIC میباشد. پرسنل جوشکاری شرکت پترو صنعت تاراز همگی دارای گواهینامه های معتبر می باشند.

پوشش داخلی مخزن راکتور

اگر محیط واکنش داخل مخزن اسید داغ باشد، پوشش داخلی راکتور از نوع سرامیکی میباشد، همچنین این پوشش باید بتواند دمای داخل راکتور که ممکن است تا 400 درجه سانتیگراد بالا برود را تحمل کند. این پوشش سرامیکی یک نوع رنگ نسوز است که میتواند ورق استیل دیواره مخزن را از پوسیدگی و سایش محافظت کند در ضمن سطحی بسیار صاف و ضد اصطکاک دارد.

پوشش های دیگری نیز وجود دارند که به شکل پودری و از جنس اپوکسی و سیلیکون میباشند و تنوع بالایی در رنگدانه ها دارند. پوشش های پودری دوام و صرفه اقتصادی بیشتری نسبت به پوشش های سرامیکی دارند لذا از لحاظ قیمت ارزان تر هستند. عایق کاری و ایزولاسیون جزء الزامات ساخت مخازن تحت فشار در صنایع شیمیایی میباشد که باعث افزایش طول عمر و کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری راکتور خواهد شد.


کندانسور ها و سیستم های گرمایش و سرمایش راکتور

راکتورهای رزین سازی با توجه به نوع فرایند پلیمریزاسیون میتواند شامل کندانسور های عمودی و افقی باشد و یا اصلا کندانسور نداشته باشند. وظیفه کندانسور یا چگالنده، انتقال حرارت و یا تغییر حالت گاز به مایع میباشد. به عنوان مثال در مخازنی که سیستم گرمایش آن با بخار کار میکند، کندانسور وظیفه تبدیل بخار به آب سرد را دارد تا بخار استفاده شده دوباره به صورت آب (مایع) به چرخه سیستم گرمایش (بویلر) بازگردد.

کندانسور
کندانسور

منبع گرمایش مخزن واکنش در راکتور میتواند بویلر بخار و یا بویلر روغن باشد که هر کدام برای دما های خاصی کاربرد دارند. کنترل دما در راکتور های رزین سازی توسط کنترلر ها و سنسور های دمای قسمت مرکزی و مواد دیواره راکتور و همچنین کنترلر ها و سنسور های دمای روغن داغ و بخار در ژاکت راکتور مدیریت میشود. سرعت و دقت سرمایش و گرمایش داخل مخزن یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده هزینه تمام شده ساخت یک راکتور میباشد و در قیمت فروش آن بسیار موثر است.


میکسر، همزن و لوله های نمونه برداری در راکتورهای رزین سازی

همانطور که در تصویر راکتور مشخص است یک الکتروموتور بالای دستگاه قرار میگیرد که بوسیله یک کاهنده سرعت که میتواند گیربکس کاهنده باشد به شفتی متصل شده که وارد مخزن میشود و نیروی محرکه میکسر را تأمین میکند. انتقال گشتاور میتواند توسط کوپلینگ های مغناطیسی و یا شفت کوپله شده و آب بندی شده به روش مکانیکی باشد.

لوله های نمونه برداری نیز در قسمت های مختلف راکتور نصب میشود تا اپراتور دستگاه بتواند در تمام مراحل تولید رزین از محلول داخل مخزن نمونه هایی برای آزمایش تهیه کند. همه امکاناتی که یک راکتور دارد در فاکتور فروش دستگاه لیست میشوند تا قیمت فروش راکتور رزین سازی و مشخص شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با واحد بازرگانی شرکت پترو صنعت تاراز به شماره 09133753907 تماس بگیرید.


استعلام قیمت راکتور میکسر دار

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن