اتوکلاو صنعتی

روش های صنعتی امحاء زباله و پسماند با استفاده از اتوکلاو

در جوامع شهری واحد های مسکونی، صنعتی و یا بیمارستانی و تجاری زباله و پسماند های متفاوتی تولید میکنند که هرکدام باید به روش خاصی دفع شوند. خطرناک ترین زباله ها، پسماند های عفونی بیمارستانی هستند که باعث آلوده شدن محیط زیست و ایجاد مشکلات بسیار بزرگی در حوزه سلامت میشوند. این زباله ها قبل از رها سازی و یا دفن در محل تخلیه زباله ها باید بی خطر شوند زیرا آغشته به خون و انواع عفونت ها میباشند.

امحاء در فرهنگ لغت به معانی نابود کردن و ناپدید کردن (محو کردن) میباشد اما در اصطلاح امحاء زباله این معنی کاملا صحیح نمیباشد. هدف دستگاه امحاء زباله در واقع بیخطر سازی و ضد عفونی کردن آن میباشد چرا که برای نابود کردن و یا ناپدید کردن زباله میتوان آن را سوزاند که البته باعث آلودگی هوا میشود.

اتوکلاو امحای زباله
اتوکلاو امحای زباله بیمارستانی و پسماند های عفونی

زباله های خطرناک باید امحا شوند در اینجا منظور از زباله های خطرناک پسماند های عفونی بیمارستان ها و کلیه مراکز درمانی مثل کلینیک ها و مطب های خصوصی میباشد. این زباله ها قبل از امحا باید تفکیک شوند تا پسماند های خطرناک از سایر موارد بی خطر جدا شوند تا به یکی از روش های مجاز گند زدایی شوند. انواع روش های امحا عبارتند از:

  1. سوزاندن پسماندهای عفونی بوسیله دستگاه زباله سوز
  2. بی خطر سازی پسماندهای عفونی بوسیله دستگاه اتوکلاو

بدون هیچ شک و تردیدی بهترین روش برای امحاء زباله استفاده از دستگاه اتوکلاو صنعتی میباشد چرا که هیچ گونه آلودگی ایجاد نمیکند و محصول کار آن با محیط زیست سازگاری کامل دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن