اتوکلاو کامپوزیت

کامپوزیت

مواد کامپوزیتی (مواد ترکیبی) موادی هستند که از دو یا چند ماده تشکیل‌دهنده تولید می‌شوند. این مواد تشکیل‌دهنده بطور قابل توجهی خواص شیمیایی یا فیزیکی متفاوتی دارند و با یکدیگر ادغام می شوند تا ماده‌ای بر خلاف خواص اجزای تشکیل‌دهنده ‌آن ایجاد کنند. در ساختار کامل، عناصر جداگانه و مجزا باقی می‌مانند و کامپوزیت‌ها را از مخلوط‌ها و محلول‌های جامد متمایز می‌کنند. در ساختار کامل، عناصر جداگانه و مجزا باقی می‌مانند و کامپوزیت‌ها را از مخلوط‌ها و محلول‌های جامد متمایز می کنند. مواد کامپوزیتی عموماً برای ساختمان‌ها ، پل‌ها، بدنه قایق‌ها، پانل‌های استخر شنا، بدنه اتومبیل‌های مسابقه ‌ای ، بدنه هواپیما، و … استفاده می‌شود. به طور خاص در فرآیند تولید کامپوزیت در بدنه سازه‌های هوایی، اتوکلاو کامپوزیت به کار برده می‌شود.

فرآیند اتوکلاو کامپوزیت

فرآیند اتوکلاو کامپوزیت معمولاً روش انتخابی برای تولید کامپوزیت پلاستیکی تقویت شده با فیبر برای کاربردهای با کارایی بالا، به ویژه شامل ساختارهای پیچیده بزرگ است. با استفاده از این روش، لایه‌های نازکی از فیبر با مدول بالا آغشته به رزین تا حدی پخته‌شده، بریده شده و روی هم چیده می شوند تا جزء شکل دلخواه را تشکیل دهند. پس از مونتاژ، ساختار با لایه های مختلف پارچه پوشانده شده و داخل یک کیسه خلاء مهر و موم می‌شود.(شکل1)

شکل1: آماده‌سازی کامپوزیت‌ها در اتوکلاو
شکل1: آماده‌سازی کامپوزیت‌ها در اتوکلاو

به منظور پخت قطعه، فشار و درجه حرارت در اتوکلاو کامپوزیت بر روی ورقه در یک چرخه پخت از پیش تعیین شده اعمال می‌شود. چرخه دما برای شروع واکنش پلیمریزاسیون رزین ضروری است. فشاری که به ورقه وارد می شود تا ورقه با سطح ابزار انطباق داشته باشد. همچنین فشار وارده ورقه را در حجم فیبر مورد نظر فشرده می‌کند تا هرگونه حفره‌ای را که ممکن است در طول عمل‌آوری رزین ایجاد شود، شکسته و فرو ریزد. فشار وارد بر قطغه کنترل می‌شود تا ابتدا هوای محبوس در حین چیدمان و حین فرآیند خارج شود. در نهایت قطعه از کیسه درآورده می‌شود و برای برای انجام عملیات ثانویه و نهایی آماده می‌شود.

چالش اصلی فرآیند پخت، تعیین چرخه آن است. برای این کار اتوکلاو کامپوزیت را به گونه‌ای طراحی کرد و روش بسته بندی را تعریف نمود که چرخه پخت به طور کامل انجام شود و قطعه بدون تخلخل و اعوجاج در کوتاهترین زمان و اقتصادی ترین روش تولید شود.
کلیپ زیر خلاصه‌ای از فرآیند اتوکلاو کامپوزیت را نشان می‌دهد.

*برای مشاوره و درخواست خرید محصول لطفا به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

نوشته‌های مرتبط:

منابع

1) Manufacturing Techniques for Polymer Matrix Composites (PMCs)

2) Composite material

3) http://www.dexcraft.com/articles/carbon-fiber-composites/prepreg-autoclave/

به بالای صفحه بردن